Elazığ`da Halk Özel Dişçilere Mahkum Edilmiş Durumda

Murat POLAT

Elazığ`da pandemiden bu yana diş protezi devlet  hastaneleri tarafından yapılmamaktadır. Elazığ ve ilçeleri özel diş hastanelerine veya kliniklerine mahkum edilmiş durumda.

Memleketin dört bir yanındaki her ilde insanlar devlet hastanelerinde protez yapma imkanına sahipken, Elazığ`da diş protez fiyatları ağza alınmayacak fiyatlarla insanların parası adeta hortumlanmaktadır.

Öğrendiğim kadarıyla Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü malzeme alımı için 3 ihale açtı. İhaleler uçuk fiyatlar teklif edildiği için iptal edildi.

Neden yüksek fiyat teklif edildi? Neden ihale iptal edildi? Bunlar benim soracağım ve cevabını aradığım konular değil.

Ortada bir gerçek var. Devletin imkanlarını tüm illerdeki vatandaşlar kullanıyorken, Elazığlılar neden özel dişçilere mahkum edilmiş durumdadır. Deprem ile sarsılan, pandemi ile ekonomisi iyice çöken vatandaşlara reva görülen bu durum kabul edilebilir değildir.

Bu konu ile ilgili bizzat İl Sağlık Müdürü ile görüştüm. Konunun vehametini anlattım. Elazığ halkının mağduriyetini dile getirdim. İhale yapacaklarını söylediler. Fakat ihaleler bir türlü sonuçlanamadı.

Konuyu İktidarın yetkililerine ilettim. Oradan da gereken sonucu alınamadı. Aylardır takip ettiğim konuda herhangi bir mesafe alınamayınca bu yazıyı yazarak, Elazığ`da başta Vali Erkaya Yırık olmak üzere tüm yetkililere seslenmek istiyorum:

“Bu sorunu bir an önce çözünüz. Halk ciddi anlamda mağdur durumdadır. Parası olmayan dişsiz bir şekilde yaşıyor. Bu yaşanan trajedi, bir zulümdür. Bir an önce sonlandırılması temennisi ile…”

Paylaş: