CORONA VİRÜS SALGINI MUSİBETİNE HAFÎZ VE ŞÂFİ OLAN RABBİMİZİN TABİAT ECZANESİNDEN KORUYUCU VE ŞİFA VESİLESİ TAVSİYELER

HANE-İ SAADET DERNEĞİ

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Allah’ın Hıfzı ve Selamı, Rahmet ve Hidayeti İle Birlikte Üzerinize olsun

     Kıymetli Kardeşlerimiz ve Değerli Danışanlarımız!

     Sıhhat ve selamet üzerine olmanızı diler,

     Rabbimizden, sevdiklerimizle birlikte; öncelikle iman, ruh, akıl ve ahlak selameti; beraberinde ise can ve beden sıhhati üzerine yaşayıp, her iki âlemin saadet ve selametine ulaşan bahtiyar kullarından olmaya, cümlemizi muvaffak kılmasını niyaz ediyoruz!

      Değerli Kardeşlerimiz ve Kıymetli Danışanlarımız!

       Hal-i hazırda yaşıyor olduğumuz Korona Virüs Salgını musibetine dair yazmayı düşündüğümüz yazı dizisinin ilk iki yazısını, Rabbimizin inayetiyle yazıp sizlerle paylaşmak nasip oldu.

       Mukaddime mahiyetindeki ilkyazımızdan hatırlayacak olursanız; yaşıyor olduğumuz musibeti, tek boyutlu okuma ve değerlendirme yanlışına düşmeden; cüz-i irademiz dâhilinde de ne tür tedbirler almamız gerektiğine dair; maddi-manevi, çok boyutlu değerlendirmelerle oluşturmuş olduğumuz, tedbir tavsiyelerimizin olacağını ifade etmiştik.

       İstifadenize sunmak üzere kaleme almakta olduğumuz bu yazının muhtevası; Yirmi yıllık özel bir ilgi ve araştırma tecrübemizle, Hafîz ve Şâfi olan Rabbimizin Tabiat Eczanesi’nden hayırla istifade edeceğinizi ümit ettiğimiz, koruyucu ve şifa vesilesi tavsiyeler’ olacak.

       Siz değerli kardeşlerimizle şu hakikati bütün içtenliğimizle paylaşmak isteriz ki; bu alana yoğunlaşıp araştırmalar yaptıkça, muazzam hikmet dolu yaratılışa şahitlik ettik. Vakıf olduğumuz bu hikmet dolu yaratılış; Rabbimize olan imanımızla birlikte, O’na olan hayranlığımızın, içimize sığmayacak bir şekilde artışına vesile oldu

       Maddi-manevi her türlü tedbiri almak, cüz-i irade sahibi biz kullarına düşerken; hakkımızdaki takdir ise; her işi mutlak hayır ve hikmet üzere olan küll-i irade sahibi Rabbimize aittir.

       Kendimizle birlikte sevdiklerimizin ve diğer bütün yaratılmışların varlığını, her türlü zarar ve şerden muhafaza etme sorumluluğumuz gereği; Rabbimiz tarafından bizlere ihsan edilen akıl ve cüz-i irademiz dâhilinde almamız gereken tedbirleri aldıktan sonra; tam bir teslimiyet ve tevekkülle Rabbimize sığınacağız.

      Cüz-i irademizin sorumluluğu olan tedbir konusunda, Sağlık Bakanlığı’mızın ve Bilim Kurulu’nun bizlere tavsiye ettiği tedbirleri güzelce uygularken; tamamlayıcı olarak,; Rabbimizin Tabiat Eczanesi’nden, sizler için hazırlamış olduğumuz tedbir tavsiyelerimizi de, en güzel şekilde uygular ve hayırla istifade edersiniz inşallah.

     Değerli Kardeşlerimiz ve Kıymetli Danışanlarımız!

      Alanında uzman muteber şahsiyetlerin ittifak ile ifade ettikleri en önemli gerçeklik; virüs kaynaklı salgınlar karşısında almamız gereken öncelikli maddi tedbirin; bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerektiğidir.

      Bizlerde, Rabbimizin Tabiat Eczanesinden, virüslerin neden olduğu hastalıklarla mücadelede, bağışıklık sistemimizi koruyup güçlendirecek birtakım bitkilerden istifade etmenizi tavsiye edeceğiz.

     Öncelikle, yemeklerimizde bir takım bitkileri baharat şeklinde kullanmanızı tavsiye edeceğiz. Bunlar; Kekik, Tarçın, Zencefil, Zerdeçal, Çörekotu ve Nane’dir. Bunları, kahvaltı çeşitleri de dâhil, gerek pişirdiğimiz yemeklerin türüne göre pişirme esnasında ekleyerek; gerekse soframızda, baharat şeklinde bulundurarak kullanacağız. Kekiği her türlü yemek ve salatamızda rahatlıkla kullanabiliriz.

     Çörekotu, zerdeçal ve zencefili, bala katıp sabah- akşam aç karnına bir tatlı kaşığı yiyebiliriz.

     Rabbimizin Tabiat Eczanesinden ikinci tavsiyemiz; çay şeklinde hazırlayarak istifade edebileceğimiz bir takım bitkiler olacak. Bu bitkiler; Adaçayı, Kekik, Zencefil, Lavanta, Karanfil, Nanedir. Salgın dönemleri başta olmak üzere, her zaman istifade edebileceğimiz, hem ruhsal hem de bedensel faydaları yüksek yaratılış harikası bitkiler bunlar.

    Karanfil dışındaki her beş bitki çayını, ağzı kapalı bir çaydan da kaynattığınız ihtiyaç kadar suyun altını kapatınız. Daha sonra demlemek istediğiniz bitkiden, kaynatmış olduğunuz su oranında (her bir fincan kaynamış su için bir tatlı kaşığı ) bitki ekleyerek, kapağı tam kapalı bir şekilde 10 dakika demlenmeye bırakınız. 10 dakika sonra süzüp şifa niyetiyle içebilirsiniz.

     Karanfili ise, her fincan için 5-6 tane karanfili havanda hafifçe döverek kaynamış olan suya ekleyiniz. Ağzı tam kapalı bir şekilde 15-20 dakika kadar dinlendirdikten sonra şifa niyetiyle içebilirsiniz.

ü  Mümkün olabildiği kadarıyla hiçbir tatlandırıcı kullanmayınız. Kullanmak durumunda kalacaksanız; doğal ve kaliteli süzme bal kullanabilirsiniz.

ü  Çayları içerisinde hazırladığınız çaydan mümkünse cam veya porselen olsun.

ü  Öğleden önce, öğleden sonra ve akşam farklı bitkilerden birer fincan şeklinde, günde üç fincan tüketebiliriz.  Özellikle akşamları bir fincan da olsa içmeyi ihmal etmeyelim.

     Rabbimizin Tabiat Eczanesi’nden üçüncü tavsiyemiz; Adaçayı, Kekik ve Karbonat gargarası olacak. Hazırlamış olduğunuz gargarayla; dışarıdan eve geldiğiniz zamanlar başta olmak üzere, gün içerisinde birkaç defa ağzınızda gargara yaparak, virüslerden ve zararlı bakterilerden arındırabilirsiniz. Burnunuzu ise, sadece suyla yıkamanız yeterli olacaktır Allah’ın izniyle.

    Adaçayı, Kekik ve Karbonat Gargarası şöyle hazırlanır: Kaynamış olan bir su bardağı suya bir buçuk tatlı kaşığı kadar adaçayı veya kekiği ilave edilip on dakika ağzı kapalı olarak demleyin.  Demleme süresi tamamlandıktan sonra bitkiyi süzüp ayırın. Hazırladığınız gargara, buzdolabında kırk sekiz saat bozulmadan durabilir. Karbonat gargarasını ise; kaynamış olan yarım bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyip iyice karıştırmanız yeterli olacaktır.

     Rabbimizin Tabiat Eczanesinden dördüncü tavsiyemiz;  birtakım esansiyel yağlar olacak. Bunlar; Adaçayı ve Lavanta başta olmak üzere, Kekik ve Nane yağlarıdır. Bu yağlar; Şafi ve Hafiz olan Rabbimizin, anti virüs, antioksidan ve anti bakteriyel etkileri yüksek, tam bir yaratış harikasıdırlar.       

     Tavsiye ettiğimiz bu esansiyel yağları; Bir Ketıl içerisinde bulunan 1-2 bardak suya, 2-3 damla damlatarak, evinizin her bir bölümünde kapağı açık bir şekilde kaynatıp buharlaştınız. Buharlaşan esansiyel yağ, evinizde soluduğunuz havanın virüs ve mikroplardan arınarak temizlenmesine ve ferah bir havanın oluşmasına vesile olacaktır. Ayrıca, kaygı ve endişe duygularını teskin edici etkileriyle de, ruhsal olarak rahatlamanıza vesile olacaktır inşallah.

     Özellikle yatmadan hemen önce bunu yaparsanız; soluyacağınız bu hava, uykuya rahatça dalıp kaliteli bir uyku uyumanıza vesile olacağı gibi; hem ruh hem de beden sağlığınız üzerinde çok daha fazla etkili olacaktır Allah’ın izniyle.

    Sürekli dışarılarda olmanız gereken bir işle meşgulseniz, esansiyel yağı çantanızda bulundurup, gün içerisinde birkaç defa elinize damlatıp koklayarak istifade edebilirsiniz.

    Kıymetli Kardeşlerimiz ve Değerli Danışanlarımız!

    Sebepler dünyasında yaşarken, ruh ve beden sağlığımız için koruyucu ve var olan rahatsızlıklarımız için şifa vesilesi olacak sebeplere müracaat etmek, yaşadığımız dünya hayatının doğası gereğidir. Rabbimizin Tabiat Eczanesi’nden, kendimiz hayırla istifade edip sizlerin de istifadesine sunmuş olduğumuz;  hem koruyucu hem de şifa vesilesi olacağını ümit ettiğimiz bu doğal reçetenin; ruhsal ve bedensel sıhhatinize vesile olması dua ve temennisiyle…

Hayırla istifade edip bizlere de duacı olursunuz inşallah!

Not: Korona Virüs Salgın’ı tedavisinde, Rabbimizin Tabiat Eczanesi’nden hayırla istifade ederek büyük başarılar elde eden bir hastane örneği; İnternet ortamında “Şehit Beheşti Üniversitesi Hastanesinde Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji bölümü uzmanı Dr. Muhammed Fesihi’nin Koronavirüs tedavisi.” Şeklinde arama yaparak haberlerine ulaşabilirsiniz.

Paylaş: