SEN GİDİNCE...

Musa ÖZDEMİR


 Değerli dostlar, uzun bir aradan sonra iki kelam yazmayı nasib eden Rabbime Hamd olsun.

Biraz duygu biraz arzu -halimdir. Hayatımız yaşam ve ölüm arasında seyir alırken, en yakınlarımızı kaybederken bizde kalan izleri ve hatıraları hayli ağır bir yük bırakıyor yüreğimizde.

Ölüm ayrılığı bel ki insanın Rabbiyle bağını kuvvetlendiren en etkili nasihattır.

Beraber yediğin içtiğin üzüntü ve sevincini paylaştığın,

hemhal olduğun dokunduğun,

ellerini sarmalayıp öptüğün en canından olanı toprağa ellerinle bıraktığın,

dün hayatımızda var olanı bugün hayatımızdan çıktığı,

en yakınlarımızla ayrılığımız anlar

sonsuz ve baki olan Rabbimizin en etkili nasihatidir.

"Bilmez misin ki, hakikaten göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Hepsi O`nundur. Size de Allah'tan başka ne bir dost, nede bir yardımcı vardır" (Bakara 107)

Hayatımızda en değerlilerimizin tabutunu taşırken, kabre bırakırken, dünyada son vedamızı ederken işte o an Allahtan başka ne bir dost ne de yardımcısı vardır.

Hepimizin bu anları olacaktır, bu bir  hakikattir, bedenimin ve  ruhumun sızladığı bu hayat demini yaşarken, demem şu ki insan pak doğar, yükü ağır gider. Eğer yükü güzel  ise azık olur kendisine, değilse azab olur.

İnsanlığın sevap bakımından en meşakkatli, günah bakımından etrafı haz, şehvet ve arzu dikenleri ile çevririli bir asırda yaşıyoruz.

Tavsiyem o ki dostlar her ölüm her ayrılık bize bir mesaj bir uyarı  olmalı, kendimize gelmemiz için , ilahi güç karşısında kul olmak, ram olmak gerek, en yakınımızda ki ölümler çok açık ve net bir mesaj dır

"Her can ölümü tadacaktır sonra bize döndürüleceksıniz" (Ankebut 57)

“Ağzınızın tadını kaçıran ölümü sıkça hatırlayın" (Hadis)

Aslında ölümü hatırlamak bir yandan da  dünya esaretliğinden  tutsaklığından soyutlanmaktır, özgürleşip yaratıcıya teslim olmaktır.

Dostlar; sözlerimi bitirirken yakın zamanda kaybettiğim ölümü hatırlayıp sizlerle iki kelam yazmaya vesile olan Değerli Babama Allah tan rahmet diliyorum .

selam ve dua ile dostlar..

 

"Sen gidince belim büküldü

hazan oldu yaprağım döküldü,

Mevlam sabır yağdır hüzün çöktü,

Rahmetinle kuşat mevlam yolladık büyüğümüzü,

Paylaş: