Palu`da yayla muzu UÇKUN tezgahlardaki yerini aldı

Halk arasında "Yayla Muzu" yada "Dağ Muzu" olarak tabir edilen ve birçok hastalığa şifa olan ilkbahar meyvelerinden olan zazaca adı “ribes” olan "uçkun" ile "yellik" adlı bitki Palu ilçesinde tezgahlarda satışa sunulmaya başlandı. https://ilkha.com/yasam/elazig-da-yayla-muzu-uckun-tezgahlardaki-yerini-aldi-388225#

Palu`da yayla muzu UÇKUN tezgahlardaki yerini aldı

Advert

Baharın müjdecisi olan uçkun, daha çok Palu, Kovancılar ile Karakoçan ilçelerindeki dağlık yüksek kesimlerden toplanarak ilçe merkezinde satışa sunuluyor.


“Uçkun kolestrol, şeker ve tansiyona çok iyi geliyor.”
Ömer Karabulut

Her yıl uçkun zamanında bu işi yapan Ömer Karabulut, sabahın erken saatlerinde 3 saatlik bir yolla yüksek dağlara tırmandıklarını belirterek, “Sabah namazımızı kılıp uçkun toplamaya gidiyoruz. Alacakaya ilçesinin dağlık kesimine gidiyoruz. Derelerden, tepelerden, taşlardan topluyoruz. Öğlen 12.00`de ilçe merkezine getirip satıyoruz. Uçkun kolestrol, şeker ve tansiyona çok iyi geliyor. Kilosu burada 50 TL`dir. Burda talep çoktur. Çünkü hergün getirip bitirip o şekilde evimize gidiyoruz. Yellik dediğimiz bitkide kansere hastalığına çok iyi geliyor. Kanser hücrelerini öldürdüğü söyleniyor. Yellik bitkisinin çorbası ve pancar şeklinde haşlaması olur. Aynı şekilde buna da talep çoktur.  Yellik bitkisi de uçkun gibi yüksek dağlarda çıkıyor.” dedi. (İLKHA)
Elazığ`da yayla muzu

Elazığ`da yayla muzu

Elazığ`da yayla muzu


Elazığ`da yayla muzu

Advert

Paylaş:
Advert