Besmele Allah’a Dayanmaktır…

SELAMİ ÇEÇEN

Sonsuz Kudret Sahibi Olanın Adıyla

Başka bir yazımızda Bismillah’a değinmiştik. Baktığımız zaman Allah Azze ve Celle Kuran’da 114 defa zikrediyor bu kelimeyi. Bu kadar fazla zikrediliyorsa ehemmiyeti büyük bir kelimedir o zaman. Önemli şeylerin yerine oturması açısından tekrar edilmesinde fayda vardır. Bismillah’ın o kadar fazla tekrar edilmesinin bir sebebi de bu olsa gerek. Bundan dolayı bu yazımızda Bismillah kavramını bir başka açıdan ele almak istiyorum.

Bismillah yani Allah’ın adıyla derken aslında Allah'a dayanıyoruz. Yaptığımız işte dayanak noktası olarak Allah’ı seçiyoruz. Allah'a güveniyoruz. Allah’ım ben hayırlı bir iş yapma temennisindeyim. Bundan dolayı kendime, kendi yeteneklerine, zekâma, aileme, toplumuma, partime, insanlara değil sana dayanıyorum diyoruz aslında.

Zira Allah Azze ve Celle dayanılabilecek en mükemmel dayanak noktasıdır. Hatta dayanılabilinecek tek dayanak noktasıdır. Zira diğer dayandıklarımızı, güvendiklerimizi hepsini kudret elinde tutan odur.

Eğer yapacağın yapmak istediğin işte ona dayanıp ona güvenirsen sebepleri sana musahhar eder. Senin için sebepler yaratır. Hatta sebepsiz sonuçlar bile yaratır. Yeter ki sen ona dayan ona güven. Hz. Musa kısası buna en güzel örnektir. Önünde deniz arkasında firavun ve askerleri. Sebepler dairesinde düşünürsen kurtuluş yolu yok gibi. Fakat Musa aleyhisselam yola çıkarken sebeplere değil Allaha dayanmıştı. Allah da sebepleri iptal etmişti. Denizi ikiye yarmış, Musa aleyhisselam ve yanındakileri kurtarmıştı.

Hasılı aslında bizim zannettiğimiz gibi sonuçları sebepler doğurmıyor. Aslında Allah Azze ve celle sebepleri ve sonuçları ayrı ayrı yaratıyor. Fakat imtihan sırrı gereği aklın nazarına bağlantılı gösteriyor.

Hasılı sözün özü; eğer biz yaptığımız işlerde Allaha dayanarak yaparsak Allah’u Teala bize sebepleri musahhar eder. Hatta gerekirse bizim için sebep yaratır, sebepleri iptal eder. Hatta sebepsiz sonuç bile yaratır.

Vesselam

Paylaş: