WhatsApp'tan sonra hangi uygulama kullanılmalı

NECATİ KARATAŞ

Malumunuz Whatsapp ile ilgili haberleri duymuşsunuzdur. Hangi uygulamayı kullanacağımız konusunda bir karar verip gurubumuzu nereye taşıyalım düşüncesi içinde kara kara düşünüyoruz..
Kullanılması olası programlar ile ilgili küçük bilgiler vereyim ancak yinede taktir ve karar sizin elbette..
Whatsapp üzerinden yapılan olası tartışmalar Sosyal Medya kullanıcılarını Telegram'a doğru olası bir akışı hızlandırdı.
Telegram'da uçtan uca mesajlaşma yapılır ama mesajlar önce Telegram sunucusuna sonra da back up olarak buluta yüklenir. Yani Telegram tüm mesajları, iletişimi vs kaydeder. Üstelik metaverileri (içeriği olmaksızın kim, kiminle, hangi lokasyonda, ne zaman mesajlaştı vs gibi) 3. taraflarla paylaşır. 
Signal ise kullanıcıya dair hiç veri tutmaz, tamamen açık kaynaktır, tamamen şifrelidir. 3. gözlerden uzak olması gereken her türlü iletişim için Signal'i tercih etmenizi hızlandıracaktır. Devletin ve ordunun üst kademelerinde aynı isimle ya da açık kaynak olduğu için ek geliştirmeyle başka isimle zaten yıllardır kullanılıyor.
Bip'e gelince;
Açık kaynak olmadığı müddetçe tavsiye etmiyorum. Yerli/milli olması önemli değil, çünkü eğer mesajlar bir sunucuda barındırılıyorsa ve birileri ona erişebiliyorsa, özünde bir şey fark etmiyor.
Bu arada, devlet kademesi genel geçer konular için BİP'i, gizlilik gerektiren konular için Signal ve varyantlarını kullanıyor. Baykar'ın uçuş/harekat operasyon/planlama için Signal'den uyarlama Chat-in'i kullanması gibi. Ayrıca bir dönem yerli WhatsApp diye tanıtılan PTT Messenger da, Signal'in çekirdeği üzerine yazılmış bir yazılım idi (Linux-Pardus gibi) 
Kısacası arkadaşlar işin özü her ne kadar güvenli bir liman arıyorsakta aslolan insanın bu platformlarda her anının kayıt altında olduğu gerçeği ile karşı karşıya olmasıdır
Şöyle ki devasa paralarla kurulan bu iletişim programları sizlerden bir ücret talep etmiyorlatsa bilinki ücret SİZSİNİZ
Onlar ile bizim aramızdaki fark 
Buyursunlar, en gelişmiş labaratuvarlarında tahlil etsinler
“Kim dünyada bir müminin onu sıkıntıya düşüren kusurunu örterse, Allah da kıyamet gününde onun kusurunu örter.” 
Hadisi büyük bir nimetin ve köklü medeniyetinin kapısını aralıyor. 
Kalın selametle

Paylaş: