Palu`da Eğitim ve Öğretim

Sedat Hekimoğlu

Genel itibariyle eğitim üzerine yapılan sohbetlerde “İlçemizin eğitim konusunda sorunlu olduğu” vb ifadelerin sıklıkla kullanıldığına şahit olmaktayız. Soruları çoğaltıp sohbeti koyulaştırdıkça herkesin farklı bir pencereden olaya baktığını görmemek elde değil.

Öncelikle “Eğitim”den kasıt “davranış değişikliği kazandırmak” mı? Yoksa son sınıflara yapılan “Sınavlar” ve bunların sonucundaki “Yerleştirme” sonuçları mı? Birincisi “Eğitim”, ikincisi işin “Öğretim” kısmına girmektedir. Meseleyi değerlendirirken ben olaya bu pencereden bakıyorum. Okullarda yapılan eğitim-öğretim faaliyetleri “formal eğitim” kapsamına giren, yani kurallı, belli bir plan çerçevesinde, belli bir düzen içinde devlet kontrolünde yapılan faaliyetlerdir.

Çok fazla teknik bilgiyle kafanızı şişirmek istemiyorum. İlçemizdeki hali hazırda var olan güncel bir iki sorunu dile getirmek istiyorum. Malumunuz olduğu üzere her yıl nüfusun azaldığı, köylerimizde hemen hemen hiç 6-10 yaş grubu çocuğu kalmadığı ya da çok azaldığı bir süreçteyiz. Mevcut 36 köyümüzün 5-6 tanesi dışında ilkokul yok, çünkü okulu açık tutup öğretmen atayacak sayıda çocuk yok.  Nüfusun çoğunluğu okul dönemlerinde ilçe veya il merkezinde ikamet ediyor.

2021-2022 Eğitim öğretim yılında ilçemizde çalışan ücretli öğretmen sayısının fazlalığı dikkat çekecek kadar artmış görünüyor. Bunun temelde birkaç sebebi var. Birincisi ilk öğretmen atamasında Elazığ ilinin açık olmaması (Elazığ’da bir çok branşta norm kadrolar dolu pozisyonda). İkincisi ise, ara atama dönemlerinde yani eş ve sağlık özrü atamalarında giden sayısının fazla gelen sayısısın yok denecek kadar az olması. Daha önceki dönemlerde ilçeden il merkezine görevlendirilen öğretmenler de olumsuz olarak bu durumu etkiliyordu, ancak son iki yıldır Kaymakamlığımızın buna müsaade etmemesi ilçemiz adına bir artıdır.

Bu dönemde çalışan yaklaşık her üç öğretmenden biri ücretli öğretmen. Ücretli öğretmenlerin yaşadıkları ekonomik sorunlar, ilçe milli eğitim yetkililerinin ücretli öğretmen bulmada yaklaştığı sorunlar bir yana bir de ücretli öğretmen dahi görevlendirilemediği için kendi akranlarıyla aynı fırsatı yakalayamayan öğrencilerimiz de var. Evet İlkokullarda İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerine branş öğretmeni girebiliyor, ama mevzuat gereği o dersin branş öğretmeni yoksa ücretli öğretmen görevlendirilemiyor. Bu yüzden ilkokullarımızda kadroluyu geçtik ücretli İngilizce öğretmeni de olmayınca veliler haklı olarak isyan ediyor. İlçedeki yetkililerin eli kolunu mevzuat bağlıyor. Kaldı ki bahsettiğimiz branşta ilçe genelinde zaten büyük bir açık olduğunu biliyoruz. Peki bu konuda bir şey yapılamaz mı?

Eğitim ile ilgili tüm paydaşların ön koşulsuz önce birbirlerini anlayarak dinlemesi, çözüm üretebilme adına birbirlerine yardımcı ve destek olmaları en önemli adımdır. İl genelinde branş dağılımından ilçenin olumsuz etkilenmemesi için bu konuda girişimlerde bulunulabilir. Genelde Elazığ’a, özelde ilçemize atamalarda öncelik verilmesi için gerekli çalışmalar yapılabilir. Bu çocuklar bizim geleceğimiz. Geleceğimiz için hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız Vesselam.

 

Gördünüz üzere sorular, sorunlar, cevaplar, öneriler çok.

“Vakıa”yı bir suç olarak değerlendirirsek, herkes bir başkasını suçlu ilan etmeye hazır zaten. Bizler olayı bir bütün olarak ele alıp değerlendirmek zorunda olduğumuzun farkındayız. Palu’muzun Eğitim durumunu değerlendirmek, sorunlarına çözüm bulmak ve güzel bir yol haritası çizmek için Eğitim Bir-Sen öncülüğünde, tüm paydaşların katılımıyla 2022 yılı son çeyreğinde “Palu ve Eğitim” başlığı altında bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Yapmayı planladığımız bu çalıştaydan bazı başlıklar:

Okulöncesi Eğitimi

Taşımalı ve Yatılı Eğitim

Din, Ahlak ve Değerler Eğitimi

Yönetici ve Öğretmen Eğilimleri

Okul, Veli İlişkileri

LGS, YKS Benzeri Sınavlar, Öncesi ve Sonrası

Üniversite, Gençlik, Bursluluk

Başlıklar daha da arttırılabilir. Bu yapılması planlanan çalıştay öncesi-sonrası için destek vermek isteyen, “Benim de diyecek bir sözüm var”, “Benim de bir çalışmam var”, “Bu işin yol haritasına ben yardımcı olabilirim” “Akademik anlamda çalışmanıza destek olmak isterim” “Çalıştay da mutlaka ben de görev almak isterim” vb sözü, isteği, çalışması olan herkesi yol haritası oluşturma adına “Palu ve Eğitim Çalıştayı” başlığıyla sedathekimoglu@gmail.com adresine yazmaya bekliyorum. İnanıyorum ki buna çok ihtiyaç var ve bu çalışma için kafasında-çantasında hazırlığı olan çok kişi var. Gayret bizden Takdir Yüce Mevla’dan.

Selam ve Dua ile

Paylaş: