Palu`da Yollar Çamur Deryası Yetkililer Nerede?

Murat POLAT

Palu Yeni Mahalle`ye yapılan doğalgaz çalışması ardından kazılan yollardaki kanallara borular döşendi, üstü kapatıldı ve yol yapılmadan öylece bırakıldı. Bu konuda ciddi bir çaba içerisine giren ve şikayetçi olan Yeni Mahalle Muhtarı Abdullah Şaşkın bana şunları anlattı:

Doğalgaz firması ihaleyi sadece hattı döşeyip bıraktı. Kendilerine “neden bu yolları yapmıyorsunuz” dediğimde onlar bana “ bize verilen ihale bu kadar. Yolları yapmayı belediye üstlendi. Bende önce belediye ile görüştüm. Bana “kazılan yollar bir otursun ona göre ara yolları parke, Seydilli Köyüne giden yolu ise karayolu tarzında yapacağız” dediler. Bunu dediklerinde daha ilkbahara girmemiştik. Bende bekledim. Mahallenin diğer kısmına da doğalgaz yapılınca tekrar konuştum. Sürekli evet diyor ama gerekli hiçbir şey yapmıyorlardı. Bunun üzerine Milletvekili Zülfü Demirbağ ile yüzyüze görüştüm. Oluşan mağduriyeti anlattım. Araçlar yollardan geçemiyor. Şimdi yağmur yağmuş diye yayalar özellikle öğrenciler bu yollardan geçemiyorlar. Hemen gereken yapılacak dedi. Ama şu ana kadar hiç bir şey yapılmadı. Milletvekili Metin Bulut`u aradım. Telefonunu şu saate kadar açmadı. Geri dönüşte yapmadı. Daha sonra tekrar Milletvekili Zülfü Demirbağ`ı aradım. Evet yapacağız diyor ama hiçbir gelişme yok. Belediye göstermelik birkaç yamama işlemi yapıp gidiyor. Bazı yerler var küçük bir çocuk saplansa suda boğulacak neredeyse. Tüm bu kapıları dövmemize rağmen hiçbir kimse cevap vermiyor. Peki biz ne yapalım. Bir muhtar olarak ben yetkili birini bulamıyor sorunumu halledemiyorsam kime gideyim. Kış geldi ve bu yollar artık geçilmez ve çekilmez bir durum arz ediyor.” dedi.

Aslında Palu Merkezde yollar içler acısı ama Yeni Mahalle`de bu durum 10 kat daha beter bir durum arz ediyor. Palu dışında birçok yere yollar yapıldı. İyide oldu. Yapılan yollar üzerinde ise Showlar yapıldı ama merkez olduğu gibi bırakıldı. Hergün merkezde kullanılan yolları bırakıp, arada bir kullanılan yollara öncelik vermek hangi akla hizmettir hala anlamış değilim. Yoksa başka bir amaç mı güdüldü orası ise muamma…

Yeni Mahalle Muhtarı Abdullah Şaşkın benimde oturduğum mahallenin muhtarıdır. Canla başla çalışan hatta geceleri mahalleyi turlamadan evine gitmeyen, insanların dertleri ile dertlenen bu konuda ev ev dolaştığına, mahallesinde belediye temizlik yapmadı diye para ile işçi tutup temizlik yapıp yaptırdığına şahit olduğum örnek bir muhtardır. Böylesi memleket sevdalısı bir insan bu kadar kapı dövmüş, derdini anlatmış ama anlayan olmamış. Yarın gelip bu halktan oy isteyecek olan iktidar sahiplerinin bu tavrı hiç yakışık almadı.

Burdan yetkililere sesleniyor ve diyorum ki;


Geliniz bu mahallede yağmur yağdığında yolları geziniz ve rezaleti görünüz. Gezemezsiniz çünkü gezilmiyor. Değil çocuklar büyükler bile yürümekte zorluk çekiyor. Araçlar hep sanayilik oldu. Daha neyi bekliyorsunuz. Palu`nun en büyük mahallesinden bahsediyorum. Yazın tozundan kışın çamurundan bıktık usandık.

Buna bir çare olunuz ki insanlar size dua etsin ama bundan emin olabilirsiniz ki insanlar şu an dua etmiyor….

Selam ve dua ile..

Paylaş: