Palu için vahim tablolar

Murat POLAT

Eğer denilenler doğruysa Palu köyleşiyor. Palu merkezi ise bitiriliyor.

İddiların biri; Palu Askerlik Şubesi sivilleşme adımları gereği güvenliği kaldıralacak. Askerlik şubesi ise, güvenlik endişe nedeniyle Palu Hükumet Konağından yer istemiş.

Ama ne hikmetse bu kabul görmemiş.  

Kovancılar Belediye Başkanı da “Şubeyi Kovancılar`a getirin, size istediğiniz yeri vereyim” demiş.

Bu iddia doğruysa bir çok hatıralara sahiplik yapan, askere gitmek için köyden Palu`ya gelenlerin uğrak mekanı olan ve dolaylı olarak Palu ekonomisine birçok katkısı olan askerlik şubesi tabii olarak Kovancılar`a taşınacak.

Daha önce Türk Telekom ve Kadastro Kovancılar`a gitti. Aksa Elektrik veznesini kaldırdı, abonelik işlemleri için insanlar uzun bir süre Kovancılar`a gidip gelmek zorunda kaldı. Palu Kaymakamının mücadelesi ve Palununsesi`nin ciddi anlamda ki ropörtaj ve haberleri ile ancak geri getirildi.  

Şimdi sıra Askerlik Şubesinde mi? Fotoğralar paylaşıp “Bunu yaptık” yarışması düzenleyen iktidar sahipleri görmüyor musunuz? Palu köyleşiyor. Kurumlar bir bir Palu`yu terkediyor. İktidara destek vermenin bedelini mi ödüyor Palu?...

Bir diğer iddia ise; depremde ağır hasar gören konutlar yerinde yapılmayacak. Yukarıda yeni yapılan toki evleri depremzedelere istemeseler de verilecek.

Cumhurbaşkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı üstüne basa basa şunları söylemişti. Dileyen konutunu yerinden yapacak. Ama bu sanki Palu için geçerli olmayacak gibi gözüküyor.

Eğer bu iddia doğruysa Palu merkezi bitiriliyor demektir. Hem de göz göre göre… Böyle bir durum asla kabul edilemez. Palu merkezini evsizleştirmek, Palu, yu imha etmektir.

Yine ‘iktidar sahipleri’ diyeceğim ama maalesef umudum olmadığı için Palu halkına, stklara ve tüm siyasi partilere sesleniyorum. Hepimiz Palu`da yaşıyoruz. Bu memleket hepimizin. Bu iddiaları araştırın ve üzerine gidin. Ses vermek, açıklama yapmak isteyen varsa onu yayınlamak bizim boynumuzun borcudur.

Biz burdayız, siz nerdesiniz…

Etiketler:
Paylaş: