Bir Depremde Palu`yu Bekleyen Tehlike

Murat POLAT


Yazıma başlamadan önce Elazığ ve çevresinde yaşanan deprem dolayısıyla, vefat edenlere Allah`tan rahmet yakınlarına sabrı cemil diliyorum. Yıkılan binalar ve içindekilerinde sadaka olarak Rabbimin ahirette mükafat vermesini niyaz ediyorum.
Hepimizin malumudur ki, Elazığ ve İlçeleri deprem yönünden riskli bölgeler. Yapılacak Binalar ve evlerde bu riski gözardı edemeyiz. Eğer gözardı edersek sonucunun hazin olacağı herkesin malumudur.  Enkaz altından çıkarılan canlar tüm memleketin yüreğini kanatıyor. Enkaz altından çıkarılan bu canları gördüğüm zaman, memleketim Palu`da da aynı manzaraların  yaşanmaması için bazı konuları yazmaya karar verdim. Yeryüzünde hiçbir şey insan canı kadar kıymetli değildir. Mal ve mülk asla canla kıyas edilemez. 
Fakat Palu özelinde sahaya baktığım zaman, yaşanacak ciddi bir deprem felakete yol açacağı kesindir. Neden mi? 
En önemlisi kerpiç evlerin felakete davetiye çıkarmasıdır. Okçular Depremi sonrası evleri ağır hasarlı olanlara devlet Esentepe`de Toki evlerini inşaa etti. Bazılarına da kendi arsalarına yeni evler inşaa etti. Ama ağır hasarlı hiçbir ev yıkılmadı. Olduğu gibi bırakıldı. Kışları toki evlerine çıkanlar, yazları ise ağır hasarlı bahçeli evlerine geçiyorlar.  Bu evlerin ağır hasarlı olduğunu bir deprem yaşandığında altında kalınacağını Palu`da yaşayan herkes biliyor. Ama bir türlü dile getirmek istemiyorlar.  Devlet ise bu konuda hiçbir girişimde bulunmuyor , vurdum duymaz davranıyor. Adeta birileri altında kalınca o zaman harekete geçeceğiz tavrı  takınılıyor.
Palununsesi Editörü olarak bu konuda artık kör-sağır davranamam. Biliyorum ben bu yazıyı yazıyorum diye bana kızacak kişiler olacaktır. Olsun. Bu yazı sonrası bir felaket önlenecekse, ben kızmalara aldırış etmem. 
Palu`da kerpiç evlerde çok hasarlı, az hasarlı diye bir ev yoktur. Tamamı yaşanan depremlerle çok hasarlı durumdadır. Bunu bilmek için mühendis olmaya gerekte yoktur. Herşey apaşikar. ortadadır. Acilen bir deprem yaşanmadan yıkılıp yerine yeni evler yapılmalıdır. Yoksa yarın çok geç olacaktır.

Selam ve Dua ile

Paylaş: