Bize Kaptan Lazım

Biz bu sorunlu dönemi de atlatırız. Önemli olan sorunlu dönemi kısa sürede, en az hasarla atlatmak. sürpriz ama ekonominin tümü içinde kasım ayında yurtiçi üretici fiyatlarında yıllık artışın yüzde 6.41, tüketici fiyatlarında yıllık artışın yüzde 7.00 olması sevinilecek bir gelişme. Neden mi? Dolar fiyatı bir yılda yüzde 20.37, euro yüzde 18.47, altın yüzde 33.46 arttı.

Altın fiyatı ekonomiyi etkilemez ama dolar ve euro her türlü mal ve hizmetin maliyetini etkiliyor. Her şeyin başında petrolü, gazı, kömürü dolarla ithal ediyoruz. Elektrik fiyatı dolara bağlı. Tarımda, sanayide üretilen her türlü malın fiyatının bir bölümü euro, dolar girdisinin yükünü taşıyor. Görülüyor ki dolar ve euro fiyatındaki artış henüz üretici ve tüketici fiyatlarının içine girmemiş. Gerçekçi olalım. Dış destek olmadan sorunları çözmek mümkün olamaz. Türkiye siyasi ve ekonomik ilişkileri ile dünyanın bir parçası.

Önceki yıllardaki gibi IMF’nin gelerek sorunları çözmesini beklemeyeceğiz. Onun için daha önceki yıllarda benzer sorunlar nasıl çözüldü ise, biz kendi imkânlarımızla sorunları çözeceğiz.

Biz 1946 yılından bu yana 1958, 1960, 1974, 1980, 1982, 1990, 1994, 2000, 2001 yıllarında ciddi sorunlarla karşılaştık.

Bizim bürokrasimizin sorunları çözme deneyimi olan kadroları var.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar, “Daha güçlü bir Türkiye“ için çaba gösteriyorlar.

Ne var ki, şu günlerde sorunların daha da büyümemesi ve çözüme yönelmek için birliğe, bütünlüğe ihtiyaç var.

Kaptansız olmaz

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar iyi niyetle, çözüme yönelik çaba gösteriyorlar. Ne var ki, çözüm “politika ve uygulamalarda” bütünlükle mümkün olabilecek.

Kısa sürede “Ekonomi politikalarını belirlemede ve uygulamada koordinasyonu sağlayacak bir kaptan atanmasına ihtiyaç var.”

Ekonomide ciddi tıkanıklık olduğunda sorunlar “kaptan”sız çözülmez. Kaptan, dışarıya ve içeriye güven verecek.

Kaptan politikalarda bütünlüğü sağlayacak. Kaptan “çözüm planını ve programını” hazırlayarak açıklayacak. Ve kısa sürede, kısa dönemde uygulanacak tedbirleri uygulamaya başlayacak. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar “Kaptan”ı destekleyecek. Belirlenecek “Sorunların çözüm plan ve programına sahip çıkacak.”

Paylaş: