VİCDAN VE CÜZDAN

SEDAT ADAL


 Bazı kimseler evet cüzdan sahibidirler ama vicdanları yoktur. Cüzdanı vardır ama içi akrep dolu. Akrep sokabilir korkusuyla eli bir türlü cüzdanına gitmez, cüzdanı olmayanlara karşı vicdanı sızlamaz, infak etmez, yardım eli uzatmaz, veren el olmaz daima alan el tarafında olur.


  Bazı kimselerin de cüzdanları yoktur ama vicdanları vardır. İnsaflıdırlar, merhamet doludurlar, yüreği zengindirler, cüzdana tamah etmezler. Zekatını verecek cüzdanları belki yoktur ama vicdanının,   merhametinin, şefkatinin,  ihlasının zekatının en güzelinden ve en iyisinden verirler.
  Kimileri de hem cüzdan sahibidirler aynı zamanda hem de vicdan sahibidirler. "Veren el alan elden hayırlıdır" düsturuyla infakta yarışırlar. Kendisi için istediğinin daha iyisini din kardeşleri için de isteyip, onları kendine tercih ederek takvaya,  iyiliğe erişen gıpta edilesi kimselerdir.


  Cüzdanı da vicdanı da olmayanlar da vardır tabii ki. Bunlar da cüzdana giden her yol mübahtır deyip vicdansızlaşan ve bir türlü muvaffak olamayan kimselerdir. Kaş yapayım derken göz çıkarırlar.
  Küçük iken hep şöyle derlerdi bana; Allah'ın 99 Esmaül Hüsna'sını ezberlersen cennete girersin. Namazlardan sonra tesbihatta ritimli bir şekilde hep okunulur ama Rabbimizin isimlerinden biri olan Er Rezzak isminin anlamını bilmeyip ve yaşamayıp rızkını talihsiz bahtsız kumar kurumlarından sektörlerinden arayanları hangi kefeye koyacağız. Namazlı ama aynı zamanda kumarlı. İslam dini şekil dini değil şuur dinidir.


  Bir taraftan her türlü canlının rızkını taksim eden Er Rezzak olan Hâlık-ı Zülcelal, diğer taraftan ise sahte rızık tanrıları olan gurur verici milli haramımız günahımız Milli Piyango, Nikmet Abla majesteleri, İddaa toto loto, Altılı Ganyan, Kazık Kazan sektörlerini, kurumlarını insanlara rızık verici olarak tayin eden ağa babaları..


Geçimsizlikten insanların umudunu Piyango kuyruklarına mahkum eden kapitalist köle sisteminin umut tacirleri mi utansın ya da lafa gelince "Rızkımı veren Hüda'dır kula Minnet Eylemem" sloganını atıp dünyevi ihtiraslara gönül bağlayanlar mı utansın. Yoksa fakir edebiyatı yapıp dinden nasibini almamış dini dar dindarlar mı utansın. Sistem fakir Peygamber'in hayatını ve şükretmeyi anlatıp zengin olmaya ve insanları da borca esir edip umut tacirliği yapmaya çok müsait. Sonsuz vicdan ve cüzdan sahibi karşısında hesabınız kolay olmayacak Sayın vicdansız cüzdanlılar. Rabbim cüzdan sahiplerine vicdan versin.

 

Paylaş: