TEFEKKÜRLER TÜRKİYE'M

SEDAT ADAL

 
Bir dilek tutup geceleyin gökteki yıldızlara bakmak değildir tefekkür. Elindeki birasıyla gece yarısı sahilde veya rıhtımın kenarında hırçın dalgaların sesine kulak vermek değildir tefekkür. Kulaklığını takıp son sesini açarak telefonunda hiç eksik olmayan elfaz-ı küfür, kadere isyan, Allah'a meydan, ahirete rest çeken müziklerini dinleyip hülyalara dalmak da değildir tefekkür. Sadece kuş sütünün eksik olduğu içkili mezeli sofrasından tıka basa kalkarak eşsiz boğaz manzarasına karşı kahvesini yudumlayıp ölümsüzlüğü düşünmek de değildir tefekkür. Dumansız hava sahasında ciğerlerine bayram çekip sigarasının dumanını atmosfere/tabiyata tüterek kara kara düşünmek değildir tefekkür.
Haram sevdalar peşinden koşup helali olmayan eller tarafından bırakılınca nefsani ve şehvani göz yaşları dökmek de değildir tefekkür. 
 
  Tefekkür,  Semayı direksiz ayakta tutan, geceyi kusurları örtmede, berzah alemini düşünme ve insanlar için bir dinlenme aracı kılan Yüce Yaratıcının sonsuz Azametini ve Merhametini düşünmektir.
Tefekkür, denizin içindeki artık ve kirliliklerin dalgalar tarafından dışarı atıldığı gibi yalan, hile, haksızlık ve aldatmaların er veya geç gün yüzüne çıkacağını düşünmektir.
Tefekkür, bize Allah'ı ve ahireti hatırlatacak, bizi maneviyata ve ibadetlere meyledecek seslere kulak vererek huzur ve suhuleti düşünmek demektir.
Tefekkür, Allah'ın kendisine helal ve temiz kıldığı nimetlerden faydalanıp mütevazı sofrasından komşusuna da ikramda bulunduğu hazzın ve paylaşmanın mutluluğunu düşünmektir.
Tefekkür, yarın öleceğini düşünebilmektir. 
Tefekkür, başkasına zarar vermeden, başkasının hakkına girmeden mertçe ve şereflice bu dünyadan gidebilme arzusunu düşünmektir.
Tefekkür, gömleği arkadan yırtılan inancın mirasını taşıyarak helakine vesile olacak haram sevdalardan sakınıp iffetsizliğin çukuruna düşmemenin endişesini düşünmektir.
Tefekkür, herkesin uyuduğu gecelerde Allah için secdede gözyaşı dökmektir. 
Tefekkür, islama ve insanlara nasıl daha çok yardımcı olabilirim diye düşünmektir. 
Tefekkür, açıktan ve gizliden işlediği günahlarına tevbe edebilmektir.
Tefekkür, dünyanın fani ölümün ani olduğunu düşünmektir..

   Vesselam..

Paylaş: