BAYRAMSA BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

Saadet SARITUNÇ

Mardin'de Kurban Bayramı sevinci

BismihiTeala

Ve yine geldi bir bayram. Hoş geldi sefa getirdi. Evlerimize, sokaklarımıza, mekanlarımıza, şehrimize şeref verdi.

           “Eski Ramazanlar!,Eski bayramlar!” diye kullanılan tabirler olsa da, bayramlar her zaman ve mekanlar da aynı hissiyatla karşılanır.İstemsiz coşku kaplar insanı. Hele hele bayram sabahının ilk dakikaların da sanki cennetten esintiler hissedilir. Sanki dünya bile bir başka olur. Küçük kızımın dediği gibi; “Anne bayram da hava ne güzel kokuyor.”

                Bayram denince mutluluk akla gelir. Olumlu, pozitif düşünce sarar bizi. Olumsuz, negatif düşünceler rafa kaldırılır.Kırgınlar,kırgınlıkların ıunutur .İmkanı olan helallik isteyip, barışır, barıştırılır. Bayram güzel duygudur,kötü duyguları hapsetmektir. Bayram,güzelliktir ,inceliktir. Bayrams arılmaktır, gülümsemektir. Bayram muhabbettir, merhamettir.  Bayram,kalbin inceliği,  şefkattir.

              Bayram, zengin-fakir demeden, kapı çalmaktır. Bayram, çocuklar için yeni elbise, baş köşelerinde bulundurdukları kırmızı ayakkabılardır. Her evin kendi imkanlarına göre hazırladığı en özel sofradır.  Bayram, hal hatır sormadır. Bayram demek kavuşmaktır. Tüm akrabaların bir araya toplanmasıdır. Tek tek tüm aile fertlerini hatırlamadır,aramadır.

               Bütün bu güzelliklerin yanında madalyonun bir de öbür tarafı vardır. Hüzün vardır, hasret vardır.

Bunların birincisi; Şehir dışların da, yurtdışların da bulunan yakınlara hasrettir. Ve önemlisi muhacir olup gelme imkanı olmayanların duyduğu çiledir.Telefonla görüntülü aramalarla yakınlarına doyamamaktır.

İkincisi; Mahkum aileleridir. Karşılıklı birbirlerini görmelerine rağmen, sürenin yetmemesidir. Görmenin sevincinin kursağın da kalmasıdır.

Üçüncüsü;

Başta ŞEHİT AİLELERİ olmak üzere berzah alemine göçedenlerin yakınlarının, mezarlar da döktükleri gözyaşlarıdır.Tarifi imkansız acıdır. Babalarının mezarından çocuklarını bir türlü koparamamaktır.

         Dolayısıyla güzelliklerine rağmen, buruk geçirdiğimiz bu bayram da yine eskiler den bir ezgi düşer dilimize; “BAYRAMSA BAYRAMINIZ, MÜBAREK OLSUN.”

            Yine de acısıyla tatlısıyla bayramımız mübarek olsun ve hayırlara vesile olsun inşallah!

Paylaş: