11 Palulu Genci Ben Serbest Bıraktırdım Yarışması


Palu`da belediye seçimleri  ve sonrası bazı sıkıntılar yaşandı. Bu da zihinlerde bazı ayırışmalara neden oldu. Artık Palununsesi olarak bir haber yaptığımız zaman anında tarafgirlik ateşiyle yananlar, kendi davulunu çalacak bir eda ile yorumlar yazıyor, rakibi olduğu tarafa hakaret, küfür ve aşağılamayı kendine bir hak olarak görüyor.  Özellikle bu saatten sonra hangi taraf  olusa olsun siyasi tarafgirlik yapıp ortamı geren her yorum silinecek ve gerek duyulursa sayfadan engellenecektir.

Palu kimsenin çiftliği değildir. Palu Palulularındır. Hepimiz biriz. Kardeşliğimize helal getiren her olayın karşısındayız. Seçim olsun, başka bir şey olsun, kardeşliğimizi zedelenmemeli. Köylüde biziz, yerlide biziz, çünkü biz 3 bin yıllık bir medeniyetin çocuklarıyız.

Böylesi bir yazı yazmayacaktım. Ama beni buna zorlayan tahliye olan 11 gencimizin üzerinden koparılan fırtına. Gençler hırsızlık iddiası ile içeri alınmış ve daha sonra  serbest bırakılmıştı. Bunu dahi siyasi bir malzeme haline getirip “ falan olmasaydı serbest olmayacaktı, filan olmasaydı mahkeme böyle karar vermeyecekti” gibi bir yarışa girmek, Palu gençliğine sahip çıkmak mıdır? Bu olaylar yaşanmadan önce  gençlerimize sahip çıkılıyor muydu?

Bakınız ben Palu`da gece 23:00-24:00 civarı dışarıda gezen 12-13 yaşında çocuklar görüyorum. İnternet kafelerin  %90 çocuk yaşta. Palu`nun tenha yerlerinde esrar kova partilerinin yapıldığını bilmiyen yok. Evliyalar diyarı dediğimiz Palumuzda namazsız bir nesil yetişiyor.  Aileler çocuklarını yetiştirmede yetersiz ve eksik.

Bu konular dururken 11 genç üzerinden  koparılan fırtına sadece,çocukları haklı kılar, yaptıklarının doğru olduğu anlayışını kazandırır. Yani bu çocuklar siyasi ağabeylerinin bu tavrını görünce “ Demek ki biz doğru yoldayız” izlenimi alır ve kendini kahraman zan eder. Peki ne için falan siyasinin, filan siyasinin biraz daha ismi ön plana çıksın ve bir daha ki seçimde  birkaç oy fazla alsın diye.

Akıl ve anlayış devre dışı kaldığında, tarafgirlik ve ayrışma bir memlekete musallat olduğunda, o memlekete başka düşman lazım değil.

Birlik ve beraberlik dileği ile selamlar…

foto
Yazar: Murat POLAT
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal