Ümmetin yetimleri

Sait Şahin

Filistinliler için ümmetin yetimleri denir. Kısmi yardımlar, destekler ve sahiplenmeler dışında siyonistler karşısında yalnız bırakıldıkları için.

Kürtler de ümmetin yetimleridir. Ümmet içinde zulme uğradıkları, hakları gasp edildiği için.

Ümmet coğrafyasının başka yetimleri daha var.

Doğu Türkistanlılar, Patanililer gibi.

Ama bunların içinde bir topluluk var ki ümmetin gerçek yetimleridir. Yıllardır İslam Aleminin uzak köşesinde her türlü zulmü yaşıyorlar.

Hepinizin bildiği ve sosyal medyaya düşen görüntüler ve haberlerle kahrolduğu Arakan'danbahsediyorum.

Her ne kadar sosyal medyada paylaşılan görüntüler ve resimlerin bir kısmının Arakan ile ilişkisi olmasa da bu, Arakan'da bir soykırımın yaşanmadığını göstermez. Ve her ne kadar Arakan'da yaşananların arkasında Çin, ABD ve İngilizler arasındaki hakimiyet savaşı olsa da bütün bunlar, Arakanlı Müslümanların zulüm gördüğü gerçeğini değiştirmiyor.

Arakanlı Müslüman kardeşlerimiz toplu katliamlardan geçiriliyorlar.

Maalesef dünya kamuoyu Arakanlıların yaşadığı zulümlere sessiz, İslam aleminin verdiği görüntü ise acizlik!

Myanmar ordusu da bu tablodan cesaret alarak Arakanlılara yönelik zulmünü gün geçtikçe artırıyor. Son bir haftadır Myanmar'ın Arakanlı Müslümanlara uyguladığı zulüm, soykırım derecesine ulaştı. Köy baskınları, ev yakmalar, işkence ve öldürmeler, tecavüzler ve toplu göçe zorlamalar... Soykırım olarak adlandırılan ne varsa Arakan'da bütün hepsi yaşanıyor.

Son bir hafta içinde binlerce insan katledildi ve on binlerce insan ölümden kaçmak için yollara koyuldu.

Arakan'da 21. Yüzyılın utanç tablosu olan büyük bir insanlık dramı yaşanıyor.

Kaç gündür Arakan'da yaşananlara rağmen Türkiye'nin dönem başkanlığını yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatı hâlâ bir açıklama bile yapmış değil. İslam ülkeleri yöneticilerinden de herhangi ciddi bir tepki gelmiş değil ve adım atılmış değil.

Hâlbuki had bildirmek istenen İslam ülkeleri, beldeleri ve toplulukları olunca; koalisyonlar kuruluyor, yaptırım kararları alınıyor, savaş uçakları peşi sıra havalanıyor, ordular seferber ediliyor ve İslam beldeleri bombardımanlarla yerle bir ediliyor, ümmetin çocukları öldürülüyor.

İslam aleminin sessiz kaldığı Arakanlı Müslümanların gördüğü zulme İngiliz sahip çıkıyor! Görüntüleri İngiliz kanalı BBC dünyaya servis ediyor, zulmü dünya kamuoyuna duyuruyor. Arkasından da BM Genel Konseyi'ni acil toplantıya çağırıyor.

1926'da bölgeyi işgal ederken Arakanlı Müslümanları katliamdan geçiren ve yerlerini değiştiren ve bölgeden çekilirken de onları Budistlerin zulmüne terk eden ve bölge üzerinden elini ve emelini hiç bir zaman çekmeyen İngilizlerin derdi Arakanlıların uğradığı zulümler değil elbet.

Dediğim gibi ortada Çin, ABD ve İngiltere arasında süren bir hakimiyet savaşı var. Arakanlılar bunun kurban oluyor.

 

Tabi Müslüman kimlikleri üzerinden asıl hedef ise İslam.

Paylaş: