Yozlaştırılan Rabia

Sait Şahin

Mısır'da ABD destekli darbe yapan Sisi'nin gerçekleştirdiği Rabia Katliamı'nın yıldönümüydü dün. Sisi'nin seçilmiş hükümete darbesinden sonra, başta İhvan-ı Müslimin olmak üzere Mısır halkı darbeye karşı sokaklara çıkmış ve meydanları doldurmuştu. Bu meydanların en büyüğü Rabia idi.

Rabia Meydanı'nda toplanan Mısır halkı 48 gün boyunca darbeye karşı sokakta sivil direniş sergiledi.

Çoğunluğu eski suçlu mahkûmlardan oluşan baltacıların vahşice saldırıları ve keskin nişancıların ölüm kusan kurşunları karşısında yılmadan direnişlerine devam ettiler.

Ta ki 14 Ağustos günü Mısır ordusunun her taraftan meydandakileri topyekûn kurşun yağmuruna tutmasına kadar. Hedef gözetmeksizin gerçekleşen bu taramada binlerce Mısırlı Müslüman kardeşimiz şehit olmuştu.

O günden bize, şehitleri temsilen İhvan-ı Müslimin'in genel sekreteri Muhammed Biltaci'nin kızı Esma ve meydan olarak Rabia “sembol” kaldı.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan-ı Müslimin'in ileri gelen yöneticileri başta olmak üzere, yirmi bine yakın insan tutuklandı.

Başını emperyalist ABD'nin çektiği dünya, Mısır'ın geleceğini yine çalmış ve İhvan'a, işbirlikçileri eli ile bir darbe daha vurmuştu.

Darbe sürecinde Muhammed Mursi ve İhvan-ı Müslimin'e en büyük desteği Türkiye hükümeti ve halkı vermişti. Hatta siyasiler ve özellikle Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rabia'nın sembolleştiği dört parmak işaretini miting ve salon konuşmalarının sembol bir parçası yaptı.

Darbe karşıtı olan herkes bu sembolü, darbe direnişine destek ve şehitlerin hatırasını canlı tutmak amaçlı kullandı.     

Aradan dört yıl geçti. Bugün şehitlerin acıları hâlâ dün gibi taze yüreğimizde. Babasının cennet gülü Esma, mazlum ve masum yüzü ile Rabia şehitlerinin sembolü olarak yüreklerdeki yerini korusa da “Rabia Sembolü”nün aziz hatırasının içi boşaltıldı ve kirletildi.

“Allahımız bir, peygamberimiz bir, kitabımız bir, kıblemiz bir” şeklinde ümmeti sembol etmesi gereken Rabia'nın dört biri, Sn. Erdoğan'ın dilinde ulusun dört biri olarak “vatanımız bir, devletimiz bir, bayrağımız bir, milletimiz bir” şeklinde sembolize edildi.

Rabia'nın dört birinin içi ulus milliyetçilikle boşaltıldı. Sn. Erdoğan bununla da kalmadı. En son Isparta'da Coca Cola'nın fabrika açılışını “Rabia'nın Sembolü” ile yaptı! Davos'ta israil'e karşı “onemunite” çıkışından, gelirinin bir kısmını işgalci rejime verdiğini resmi olarak açıklayan “Coca Cola” fabrikasının açılışını “Rabia İşareti” ile yapmaya...

 

Müslüman idareciler, birbirlerini dost edinmeyi bırakıp emperyalist ve Siyonistleri dost edindikçe istikametlerini düzeltemez/koruyamaz; İslam ülkeleri ve toplumları da zilletten kurtulamazlar.    

Paylaş: