Ramazan ayını diğer aylardan faziletli kılan, bu ayda Kur'an-ı Kerim'in indirilmesidir

İnsanların dünyada ve ahirette Kur'an-ı Kerim ile hayat bulacağını, mutlu olacağını belirten İTTİHADUL ULEMA üyesi Molla Nazım Şimşek, Müslümanların Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'i hayatına indirmesi gerektiğini söyledi.

Ramazan ayını diğer aylardan faziletli kılan, bu ayda Kur'an-ı Kerim'in indirilmesidir

Advert

23 Mart 2023'te başlayacak olan "On bir ayın sultanı Ramazan" için evlerde ve camilerde hazırlıklar devam ediyor. Yapılan maddi hazırlıklarla beraber Müslümanlar kendilerini manevi olarak da bu mübarek aya hazırlıyor.


Ramazan ayının Kur'an ayı olduğunu söyleyen İTTİHADUL ULEMA üyesi Molla Nazım Şimşek, Ramazan ayının on bir ayın sultanı olmasının Kur'an-ı Kerim'in bu ayda indirilmesinden kaynaklandığını belirtti.

İnsanların her konuda olduğu gibi Ramazan ayı konusunda da Hazreti Peygamber'i (Sallallahu Aleyhi Vesellem) örnek almaları gerektiğini ifade eden Molla Şimşek, O'nun Ramazan ayında diğer aylardan farklı olarak Kur'an-ı Kerim ile daha fazla ilgilendiğini kaydetti.

"Bizler Müslümanlar olarak bu vesileyle Kur'an-ı Kerim'i hayatımıza indirmeliyiz"

Ramazan'ın Kur'an ayı olduğunu dile getiren Molla Şimşek, "Aslında yılın ayları zaman dilimi olarak aynıdır, birbirinden farklı değildir. Ancak önemli bazı olayların meydana geldiği bazı aylar, günler, geceler diğer zaman dilimlerinden farklı olabiliyor. Ramazan ayı da böyledir. Ramazan ayı on bir ayın sultanıdır. Ramazan ayını on bir ayın sultanı yapan Kur'an-ı Kerim'in bu ayda indirilmiş olmasıdır. Kur'an-ı Kerim Cebrail (Aleyhisselam) vasıtasıyla Ramazan ayında Peygamber efendimize (Sallallahu Aleyhi Vesellem) nazil olmuştur. Kur'an-ı Kerim Ramazan ayından söz ederken 'Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delili olarak indirildiği aydır.' der. Demek ki Ramazan ayını diğer kameri aylardan üstün ve faziletli kılan şey Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'in indirilmiş olmasıdır. Bizler Müslümanlar olarak bu vesileyle Kur'an-ı Kerim'i hayatımıza indirmeliyiz. Hayatımızın her alanında Kur'an-ı Kerim'i konuşturmalı ve yaşatmalıyız. Çünkü Kur'an-ı Kerim insanlar için indirilmiştir." ifadelerini kullandı.

"İnsan bu dünya ve ahirette Kur'an-ı Kerim ile hayat bulacak, mutlu olacaktır"