Altının seyrini Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler belirleyecek

Kuyumcular, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla yükselişini hızlandıran altının, son zamanlarda İstanbul’da yapılan müzakerelerle hızını kestiği ve düşüşe geçtiğini, bu düşüşün devam etmesi için barış ortamının sağlanması gerektiğini belirtti.

Altının seyrini Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler belirleyecek

Advert

20 yıldır Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde Kuyumculuk yapan Hatip Öğmen, altının seyri hakkında İLKHA’ya değerlendirmelerde bulunarak, her durum ve şartta en güvenilir limanın altın olduğunu, 2001 yılında 16 lira olan altının şu an 920 TL civarında olduğunu söyledi;


"Rusya-Ukrayna Savaşının altına yansımasını değerlendiren Öğmen, “Savaş, doğalgaz ve petrol kısıtlaması ile hem bu iki ürünün hem de doların yükselmesine neden oldu. Doğalgaz ve petrolün yükseldiği dönemde insanlar altını her zaman güvenli bir liman olarak görür ve dövizden çok altına yönelirler. Geçen haftaya kadar olumlu bir mesaj gelmeden altın yüksek ve yükseğe doğru bir trend seyrediyordu. Dün İstanbul’da yapılan konuşmalar ve görüşmeler neticesinde, piyasayı biraz geri çekti. Olumlu adımlar devam eder, savaştan geri adım atılırsa düşüş devam eder. Yok, anlaşma sağlanmazsa, sıkıntılar bu şekilde devam ederse altın yükseliş yönünde seyrini devam ettirecektir. Ama şunu söyleyebiliriz ki altın hiçbir zaman kaybettirmez.” dedi. (İLKHA)

Advert

Paylaş:
Advert