Ev kiralarında fırsatçılık algısının oluşturulması kabul edilir değildir

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanlığı Elazığ`daki deprem dolayısıyla ev kiralarındaki artışa tepki gösterdi.

Ev kiralarında fırsatçılık algısının oluşturulması kabul edilir değildir

Advert

Elazığ`da meydana gelen 6.8 şiddetinde meydana gelen depremden sonra birçok ev oturulamaz hale geldi. Evlerinden kiralık evlere geçen ailelerden, bazı fırsatçılar fahiş fiyatta kira istemesi bizleri üzmüştür diyen HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasan Kavaklı açıklamasına şu şekilde devam etti.
"İlimizde deprem sonrası hasıl olan konut kiralarında fahiş artış ile alakalı oluşan fırsatçılık haberleri bizleri üzmüştür.
6,8 şiddetinde yaşadığımız deprem birçok konutta hasar oluşturduğu için doğal olarak halkımız hasarsız ev kiralama arayışına başlamıştır. Son günlerde basında ve kamuoyunda konuşulan fahiş kira fiyatlarının gündeme gelmesi düşündürücüdür. Evet, birkaç fırsatçı olmuş olabilir fakat Elazığ’ın tamamında kiralar yükseltilerek fırsatçılık yapıldığı söz konusu değildir. Elazığ halkının fırsatçı olarak tabir edilmesi yanlıştır. Birlik ve kardeşlik ruhu içerisinde yaralarımızı sarmaya çalışırken fırsatçılık algısının oluşturulması kabul edeceğimiz bir durum değildir.
Elazığ ilinin aziz bir şehirdir. Hemşerilerimiz depremin olduğu andan itibaren aziz bir duruş sergilemiş, mağdur olan vatandaşlarımızın yanında olmaya ve ihtiyaçlarını gidermeye çalışmıştır. Bu bakımdan bir çok iş sahibi iş yerlerini halka açarak hem ücretsiz ikramda bulunmuş hem de iş yerini barınma mekanı haline getirmiştir. Yurt dışında olan vatandaşlarımız da evlerini halkımızın hizmetine açmış, dayalı döşeli evlerini hiçbir talep istemeksizin mağdur olan vatandaşlarımıza tahsis etmiştir. Ayrıca kiralık dairesi olan vatandaşlarımız da makul fiyattan kiraya vermişlerdir.
Kiralık ev bulmak ise ciddi bir problem haline geldi. Bundan dolayı evleri hasarlı ve yıkılacak olan vatandaşların konut ihtiyacı için acil önlem almak gerekiyor. Yetkililerimiz tüm imkanları kullanarak ihtiyacı karşılama arayışında olmalıdır. Şehit Fethi Sekin Şehir hastanesinin yapımıyla boşaltılan Eğitim Araştırma Hastanesi ve Harput Devlet Hastanesi hasarlı değil ise vatandaşlarımızın buralarda barınması sağlanmalıdır." dedi.

Advert

Paylaş: