Dışişleri: Duma'daki kimyasal silah vakası derhal soruşturulmalı
Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin Duma kentinde çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği kimyasal silah saldırısının şiddetle kınandığını belirterek, vakanın derhal soruşturulması gerektiği vurgulandı.
Dışişleri: Duma'daki kimyasal silah vakası derhal soruşturulmalı

Suriye’nin Duma kentinde dün gece düzenlenen kimyasal silahlı saldırıda yaklaşık 80 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı.  

Saldırıya ilişkin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Suriye'de 7 Nisan günü akşamı Duma’yı hedef alan yeni bir kimyasal silah saldırısı gerçekleştirildiği ve bu saldırı sonucunda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği derin endişeyle öğrenilmiştir. Kimyasal silah kullanımı konusundaki sicili uluslararası toplumun malumu olan rejim tarafından düzenlendiği yönünde güçlü şüphe bulunan saldırıyı şiddetle kınıyoruz."

Uluslararası kuruluşların olayı derhal araştırması gerektiği belirtilen açıklamada, "Bu olay, Suriye’de kimyasal silah kullanımına ilişkin 2118, 2209 ve 2235 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarının bir kez daha hiçe sayıldığını göstermektedir. Uluslararası toplumun saldırı karşısında tepkisini ortaya koymasını, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü başta olmak üzere uluslararası kuruluşların bu vakayı derhal soruşturmasını bekliyoruz." denildi.

Açıklamada, "Suriye rejimi üzerinde etki sahibi olan tarafları, insanlığa karşı suç teşkil eden, ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan ve geçmiş saldırılar karşısında önlem alınmadığı için tekrarlanan bu tür hunharca saldırıların derhal durdurulmasını teminen sorumluluklarını yerine getirmeye ve bu saldırıların cezasız kalmaması için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz." ifadeleri kullanıldı. (İLKHA) 

Kategori: DÜNYA
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-