Reklamı Geç
'Kış sebzelerinden yararlanarak kilo verilebilir'
Kışın sağlıklı kilo vermek için tavsiyelerde bulunan uzmanlar, kış mevsiminde kilo vermek için sebzelerden de yararlanılabileceğini belirttiler.
'Kış sebzelerinden yararlanarak kilo verilebilir'

Kış mevsiminde kış sebzelerinden de kilo vermek için yararlanılabileceğini ifade eden Uzman ​Diyetisyen Özlem Tay, karalahana, beyaz lahana, pazı, brokoli, kereviz, ıspanak ve pırasa gibi kök bitkilerinin, kilo kaybında önemli bir role sahip olduğunu belirtti.

Uzman Diyetisyen Özlem Tay, kışın sağlıklı kilo vermek için tavsiyelerde bulundu.

Vücudun aç bırakılarak cezalandırmaması tavsiyesinde bulunan Tay, tek bir besin çeşidine takılmamak gerektiğini söyledi.

Vücutta bulunan yağ hücrelerinin ikiye ayrıldığını dile getiren Tay, “Beyaz hücreler daha çok kilo alımına neden olurken, kahverengi hücreler ise yağları kısa sürede yakarak, vücut ısısını dengede tutmaya çalışır. Kış aylarında vücut üşüdüğünü hissettiği anda, ısıyı dengede tutmak amacıyla kahverengi hücreleri harekete geçirir. Böylelikle beyaz yağ hücreleri yakılır ve vücutta enerji olarak açığa çıkar. Metabolizma hızı da bu sayede artar. Kış mevsiminde soğuk havanın yanı sıra kış sebzelerinden de kilo vermek için yararlanılabilir. Karalahana, beyaz lahana, pazı, brokoli, kereviz, ıspanak ve pırasa gibi kök bitkileri, kilo kaybında önemli bir role sahiptir. Çünkü kök bitkileri diğer besinlere oranla ortalama iki kat daha fazla lif içerir.” ifadelerini kullandı.

Vücudun aç bırakılarak cezalandırılmaması gerektiğini söyleyen Tay: “Uzun süre aç kalmak zayıflamaya yardımcı olur. Ancak açlıkla verilen kilolar, vücutta su ve kas kayıplarına yol açmaktadır. Aynı zamanda uzun süreli açlıktan sonra alınan besinler, metabolizmanın yaşamını sürdürmesi için daha yavaş çalışılarak harcanır. Bu şekilde vücut kendini koruma altına alır ve her alınan kaloriyi vücuda yağ olarak depolar. Yani vücut, bu tür bir beslenme alışkanlığına vücut uzun süre dayanmaz ve eski yeme alışkanlıklarına dönüldüğünde, verilen kilolar hızla geri alınır.” İfadelerine yer verdi.

Yağı azaltılmış ürünlerin tüketilmesinin abartılmaması tavsiyesinde bulunan Tay, “Light yiyecekleri abartmayın. Light ürün nedir? Öncelikle buna açıklık getirmek gereklidir. Enerji içeriği açısında referans ürünlere göre yağı yüzde 25 azaltılmış ürünler, ‘light besin”' olarak kabul edilmektedir. Bu besinlerin enerjilerinin yanında genellikle şeker ve yağ içerikleri de azaltılmıştır. Light ürünün üretim sebebi günlük alması gereken kalori, yağ ve şeker miktarını azaltmak, aynı zamanda içerdiği lif içeriği sayesinde kişiye doygunluk hissi vermesini sağlamaktır. Diyet yapanlar için önerilen bu ürünler kontrolsüz tüketildiğinde, kilo vermek yerine kilo alımına yol açar.” şeklinde konuştu.

 “Ekmeği hayatınızdan çıkarmayın” diyen Tay, her besinin ayrı bir değeri olduğunu, yetecek kadar ve dengeli tüketilmediği sürece kilo alımına yol açacağını söyleyerek şunları söyledi:  “Ekmek de diğer besinler gibi kişinin ihtiyacına göre alındığı takdirde kilo aldıran sağlıksız bir besin değildir. Aksine B grubu vitaminleri açısından zengin ve içerdiği kompleks karbonhidrat nedeniyle kişiye hem tokluk hissi veren hem de kan şekerini düzenleyen bir besin grubudur. Kompleks karbonhidrat olarak bahsedilen; kepekli, çavdar ve tam buğday ekmeğidir.” ifadelerini kullandı.

Meyvenin şeker içeriği yüzünden suçlanmaması gerektiğini dile getiren Tay, “Diyet yaparken en çok tüketilmesi gereken gıdaların başında, ilk olarak sebze ve daha sonra da meyve gelir. Şunun çok iyi bilinmesi gerekir ki, her gün sebze ve meyve tüketmeden sağlıklı olmak mümkün değildir. Diyet yaparken de meyve tüketimi belirli ölçüde şarttır. Meyve şekeri düşünüldüğü gibi diyeti bozmaz. Burada önemli olan kararında tüketmektir. Aksi halde, gerekli vitamin ve minerallerden yoksun kalan vücut, diyet döneminde zarar görecektir.” diye konuştu.

Asitli yiyeceklerin yağ yakar düşüncesi ile aç karnına tüketilmemesi tavsiyesinde bulunan Tay, şunları söyledi:  “Toplumda, limon ve greyfurt gibi besinlerin aç karnına yenildiğinde zayıflatıcı ve yağ yakıcı özelliği olduğu düşünülse de literatürde ve bilim dünyasında hiçbir besinin yağ yakma özelliğine ilişkin kanıt yoktur. Limon ve greyfurt, C vitamini içerikleri ile bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerdir. Aynı zamanda kötü huylu kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabilir. Ancak asitli yapıları mide asidini artırarak açlık hissi uyandırmakta ve aç karnına tüketildiğinde mide sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sabah aç karnına değil ara öğünlerde tüketimleri uygundur.”

Kategori: SAĞLIK
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-