Her hayrın içinde bir şer, her şerrin içinde bir hayır vardır
Başımıza bir üzüntü ve istediğimiz şey olmadığı vakit üzülmeyip, Rabbimizin bizim için yaptığı güzel planları olduğunu düşünmeliyiz.
Her hayrın içinde bir şer, her şerrin içinde bir hayır vardır

Her şeyde vardır bir hayır deyip, Rabbimize tevekkül etmeliyiz ve sabretmeliyiz. Elbet sabrımızın karşılığını bir gün alacağımızı unutmamalıyız. Her hayrın içinde bir şer Her şerrin içinde bir hayır vardır demeliyiz. İstediğimiz olmadığı vakit kederlenmeyip "Her şeyde vardır bir hayır" demeliyiz. Umudunuz yitirmemeliyiz. Çünkü bu sıkıntılar ve dünya kalıcı değil, geçicidir.

Ve bir hikâyede; Bir vezir her hadise(olay)karşısında "Her şeyde vardır bir hayır vardır”. Der, bu inanışın insan hayatı için önemli bir ilke olduğuna inanırmış. Bir gün padişahın kolunda dayanılmaz bir ağrı başlamış. Tedavisi için her şey yapılmış, ülkenin bütün doktorları getirilmiş, her ilaç denenmiş ama ağrı bir türlü geçmemiş. Kolun kesilmesinden başka çare kalmamıştı. Doktorlar, hastalığın ve ağrının bütün vücudu sarmaması için kolun kesilmesine karar vermişler. Kol kesilmiş, vezir bütün bu olup bitenler karşısında “Her şeyde vardır bir hayır "diyormuş. Padişah vezirine: Ey vezir kolum kesildi, sen hâlâ "Her şeyde bir hayır var" diyorsun. Hayır, bunun neresinde! Vezir yine teslimiyetle “Padişahım bunda da bir hayır var. “diyerek cevap vermiş. Padişah vezirinin pişkinliğine artık dayanamamış. Büyük bir öfke ile vezirin zindana atılmasını emretmiş. Yıllar geçmiş, günlerden bir gün padişah âdeti olduğu üzere ava çıkmış. Çevresiyle birlikte yamyamlar tarafından yakalanmış. Yamyamlar büyükçe bir kazanı, yaktıkları ateş üzerine koymuşlar. Kazanda pişirilme sırası padişaha gelmiş. Padişahın kolunun bir hastalık sonucu kesildiğini öğrenen yamyamlar hastalıklı et yememek için onu serbest bırakmışlar. Padişah saraya dönerken birden zindana attırdığı vezirini hatırlamış. Veziri ,"Bunda da bir hayır var “dememiş miydi? İşte kurtulmuştu. Hayır, gerçekleşmişti, kolu kesilmemiş olsaydı, yamyamlar onu bırakır mıydı? Yaptığına bin pişman olmuş, doğruca zindana gitmiş, vezirinden özür dilemiş. Haksızlık ettiğini söylemiş, ondan helâllik istemiş. Vezir: Padişahım üzülmeyin, her şeyde bir hayır vardır. Benim zindana atılmamda da bir hayır var, siz beni zindana atmasaydınız ben de sizinle avda olacaktım. Yamyamların midesine girecektim. “Her şeyde bir hayır var efendimiz! “demiş.           

BETÜL ACAR                 

Kategori: KADIN VE AİLE
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-