Göz, Burun ve Kulak Damlaları Orucu Bozar mı?
Şafi mezhebinin en büyük imamlarından biri sayılan İmam Nevevî'ye göre kulak ve burun damlaları orucu bozar.
Göz, Burun ve Kulak Damlaları Orucu Bozar mı?

Fakat aynı mezhebin bir diğer meşhur imamı Gazali'ye göre ise kulak ve buruna damlatılan ilaçlar orucu bozmaz. Çünkü bunlar yiyecek ve içecek hükmünde değildir.

Göze damlatılan ilaçların orucu bozmamasıyla ilgili âlimlerin büyük çoğunluğunun görüşü bulunmaktadır. Zira göz damlalarının direk boğaza temas etme ihtimali oldukça azdır.

Şafi mezhebinin en büyük imamlarından biri sayılan İmam Nevevî'ye göre kulak ve burun damlaları orucu bozar.(1) Fakat aynı mezhebin bir diğer meşhur imamı Gazali'ye göre ise kulak ve buruna damlatılan ilaçlar orucu bozmaz.(2) Çünkü bunlar yiyecek ve içecek hükmünde değildir.(3)

Kulak ve buruna damlatılan ilaçlar tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Alerji ve kaşıntı gibi rahatsızlık verici hastalıklara karşı verilen bu damlaların orucu bozmadığıyla ilgili hüküm veren asri âlimler oldukça fazladır. Ayrıca günümüzde kullanılan damla ve spreylerin boğaz üzerinden mideye geçme ihtimali oldukça azdır.

1-) El-Mecmû - İmam Nevevî c.6 s.3272-) El Vasit – İmam Gazalî c.2 s.5253-) Yes'eluneke – Hüsameddin Bin Affane c.2 s.87

Kategori: BİLİM VE TEKNOLOJİ
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-